Czyszczenie rynien Wrocław

Mycie rynien
Czyszczenie rynien
Zewnętrzny system odwadniający wymaga okresowego czyszczenia i konserwacji. Główną przyczyną czyszczenia rynien są gromadzące się w nich liście, kwiaty i małe gałązki. Szczyt prac przypada w połowie jesieni, gdy przychodzi okres opadania liści. Ale system może zapchać się dużymi odpadkami nie tylko jesienią. Wiosną drzewa kwitną, a podczas silnego upału i letniej suszy zrzucanie części korony jest reakcją ochronną, która zmniejsza obszar odparowywania wilgoci. Dlatego konieczne jest ciągłe monitorowanie stanu rynien. Oprócz drzew także kurz i piasek, dostaje się do rynien. Ulewny deszcz może zmyć ten brud, ale jeśli nie padało przez długi czas, wówczas kondensat spływający z dachu i tworzący się na powierzchni rynny prowadzi do utworzenia twardej i słabo rozpuszczalnej powłoki. Zimą system rynnowy zatkany jest lodem, który tworzy się, gdy śnieg topnieje w ciągu dnia i zamarza w nocy. Nasza firma podejmując się czyszczenia rynien we Wrocławiu dzieli pracę na etapy. Rozpoczynamy od ich przeglądu, aby zdiagnozować zatkane miejsca. Na życzenie Klienta po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w orynnowaniu, wykonujemy płukanie rynien wodą, co pozwala stwierdzić szczelność całego systemu.

Czyszczenie rynien we Wrocławiu

Naprawa rynien jest dość kosztownym procesem, który wymaga, pracy wykwalifikowanych specjalistów i materiałów. Aby uniknąć takich nieekonomicznych napraw, konieczne jest oczyszczenie rynien. Jesteśmy profesjonalną firmą specjalizującą się w czyszczeniu rynien na terenie Wrocławia i okolic, oferujemy wykonywanie prac przy użyciu własnego podnośnika koszowego oraz prac na dużych wysokościach z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Lista naszych usług obejmuje czyszczenie rynien z liści i innych zanieczyszczeń, czyszczeniu podlegają rury spustowe, a także rewizje.

Kiedy czyścić rynny?

Rynny dachowe należy czyścić, co najmniej dwa razy w roku:

  • Wiosną, po opadnięciu pąków z drzew
  • Jesienią, po opadnięciu liści.

Zachowaniu drożności rynien, służy usuwanie nagromadzonych śmieci, trzeba to wykonać dwa razy w roku. Takie zanieczyszczenia można usunąć za pomocą szczotki z krótkim trzonkiem, lub specjalnej szczotki teleskopowej do czyszczenia rynien. Do rur spustowych doskonale sprawdzi się zwykły wąż ogrodowy, przez którego wtłaczana jest woda od strony sztucerów. Jeśli zatory nie zostaną usunięte woda będzie wydostawała się poza rynnę i na ścianach Państwa budynku powstaną brudne zacieki. Podczas wykonywania takich czynności pracownik naszej firmy zauważy ewentualne uszkodzenia rynien lub nierównomierny spadek rynien w stronę łapacza wody do rynny.

Sprawdzanie drożności rur spustowych podczas czyszczenia rynien zapobiega ich zatkaniu

Aby sprawdzić drożność rur spustowych należy wlać do nich wodę i sprawdzić czy odpłynie dołem. Pomagają przy tym otwory rewizyjne, w rurze spustowej umieszczony jest koszyczek zbierający zanieczyszczenia, po wyjęciu należy go oczyścić i sprawdzić drożność rury spustowej. Czyszczenie rynien jest obowiązkową częścią serwisowania budynków mieszkalnych, domów jednorodzinnych, administracyjnych, handlowych i przemysłowych na terenie Wrocławia i okolic. Brak zatorów przyczynia się do szybkiego usuwania deszczu i mokrego śniegu przez rynny i rury spustowe. Ponadto zatkane rury spustowe stają się znacznie cięższe, co zwiększa obciążenie elementów złącznych konstrukcji. Nawet mały zator liści, igieł i innych zanieczyszczeń może uszkodzić odpływ.

W zatkanych rynnach i rurach liście zalegają, co następnie służy, jako sprzyjające środowisko dla rozwoju mchu i porostów. Jeśli pogoda jest sucha przez długi czas, osy, szerszenie i inne owady mogą osiedlać się w zatorach. Aby uniknąć takich konsekwencji, konieczne jest regularne czyszczenie systemu odwadniającego, rynien i rur spustowych. Aby ochronić rynny przed zatkaniem można zamontować siatki o drobnych oczkach, których zadaniem jest zatrzymanie dużych zanieczyszczeń. Należy jednak wziąć pod uwagę, że taki montaż trzeba wykonać podczas projektowania, ponieważ rynny muszą mieć większy przekrój. Innym rozwiązaniem zabezpieczającym jest założenie osłon rynien w narożnikach dachu.

Metody czyszczenia rynien we Wrocławiu

Bez względu na wybraną metodę czyszczenia, zanim rozpocznie się cały proces należy wypełnić rynny wodą, przepuszczaną przez wąż. Jest to konieczne z dwóch powodów:

  • Określić, jak skutecznie system działa podczas ulewy
  • Aby rozpuścić i zmiękczyć wysuszone błoto, łatwiej będzie je usunąć w przyszłości.

Nasza firma do takich prac używa specjalnego sprzętu i środków czyszczących. Najczęściej czyszczenie rynien we Wrocławiu wykonujemy na podnośnikach, jeżeli jest taka potrzeba korzystamy z technik alpinistycznych. Ponadto przydadzą się:

  • Szczotki teleskopowe na uchwycie. Narzędzie nadaje się do ręcznego czyszczenia. Jeśli budynek jest niski, możliwe jest wykonywanie pracy bezpośrednio z ziemi, ponieważ długość rączki osiąga 5 m. Aby usunąć zanieczyszczenia z sieci drenażowych i niedostępnych części rynien, można dostosować kąt szczotki. Podczas pracy na obiektach na 2 piętrach prace wykonuje się ze schodów, podnośnika lub dachu za pomocą pasa montażowego, specjalnych elementów mocujących i środków bezpieczeństwa.
  • Ręczne czyszczenie mechaniczne. Wykorzystuje się do tego następujące urządzenia: drabinę (najlepiej z dodatkowymi podporami i mocowaniem), drewnianą szpachelkę lub szufelkę odpowiadającą wielkości rynny, szczotkę, worek na śmieci, rękawiczki. Ważne jest, aby sprzęt do czyszczenia był wykonany z silikonu, plastiku lub gumy, a nie metalu, w przeciwnym razie może uszkodzić powierzchnię. Po usunięciu śmieci rynny są wypłukiwane z węża ogrodowego, aby zmyć drobną ściółkę i piasek.

Producenci rynien stosują specjalne siatki montowane z rynną, aby zapobiec dostawaniu się liści do systemu rynnowego. Czasami jednak to rozwiązanie nie wystarcza, aby chronić przed zanieczyszczeniem, może dodatkowo powodować przywieranie zanieczyszczeń, a tym samym niewłaściwe odprowadzanie wody deszczowej z dachu. Rozwiązaniem może być tutaj sito rapierowe, które umieszcza się na odpływie. Przestrzeń między żebrami sita jest wystarczająco duża, aby woda mogła spłynąć, pomimo nagromadzonych liści.